Inicijativa Crveni bedževi je tokom prošle i ove godine sprovela opsežno istraživanje delatnosti komunalne policije prema problemu upravljanja otpadom u Smederevu.
Na osnovu podataka koje istraživanje pruža došlo se do brojnih saznanja koja upućuju na Komunalnu policiju kao faktor rešenja, ali i faktor prudbljivanja problema koje Smederevo ima sa otpadom, a naročito sa pojavom divljim deponija.
1.
Komunalna policija u Smederevu ne poseduje strateške ni godišnje planove rada niti predstavlja javnosti operativne planove rada, kao ni postavljene prioritete u obavljanju poslova iz svojih nadležnosti, iako je Zakonom ovo propisano kao obaveza. Još uvek nije istekao Zakonom o komunalnoj policiji propisan rok za usvajanje ovih dokumenata na lokalnom nivou (dve godine od dana stupanja na snagu akta o obrazovanju i unutrašnjem uređenju komunalne policije), ali nam i pored upita nisu pružene informacije o izradi, planu i okviru za usvajanje ovih dokumenata.
2.
Nije ispoštovan Zakonom propisan rok za usvajanje odluke o usklađivanju službenih oznaka prema Zakonu o komunalnoj policiji.
3.
Ne postoji izdvojen dokument koji definiše saradnju komunalne policije sa inspekcijskim službama, kakav je ranije bio na snazi. Ova oblast je definisana Odlukom o komunalnoj policiji grada Smedereva, kojom je praktično i oformljena ova služba, te se u širem smislu može smatrati da je zakonska obaveza ovim ispoštovana.
4.
Osim postupanja po prijavama građana, nije nam pružen dokaz ni o kakvoj drugoj saradnji na relaciji građana i komunalne policije. Nezadovoljavajući je način komunikacije i pružanja informacija građanima, što se ogleda i u postupanju prema našoj organizaciji tokom prethodnih meseci. Građanima se putem zvanične veb-stranice grada Smedereva predstavljaju zastarele i neadekvatne informacije.
5.
Broj prijava koji građani podnose komunalnoj policiji za oblast upravljanja otpadom je minimalan, nedovoljan i ne odražava realan problem sa upravljanjem otpadom i divljim deponijama koji u Smederevu postoji. Jedina reakcija komunalne policije po ovim prijavama jeste kontaktiranje JKP „Zelenilo i groblja“ čime se obesmišljavaju sva druga ovlašćenja koja komunalna policija po Zakonu ima. Broj delovanja po službenoj dužnosti daleko premašuje broj delovanja po prijavama podnetih od strane građana. Ovo potvrđuje slab odnos saradnje komunalne policije sa građanima. Pohvalno je postojanje Sistema48 kao modela olakšanja podnošenja prijava, ali je i obim korišćenja ovog sistema od strane građana nizak.
6.
Ne sprovode se nikakve preventivne mere komunalne policije prema problemu upravljanja otpadom, iako je to Zakonom propisano.
7.
Ne sprovodi se kaznena politika prema pojedincima koji neodgovorno odlažu otpad; jedino ovlašćenje prema problemu upravljanja otpadom koje komunalna policija sprovodi jeste obaveštavanje Javnog komunalnog preduzeća ,,Zelenilo i groblja’’ o postojanju deponija.
Pročitajte celopkupno ISTRAŽIVANJE koje su Crveni bedževi priredili u okviru projeka „Građani imaju moć“.
Message sent.